zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie przysługuje niemal każdemu pracownikowi

Wiele osób nie ma pojęcia o tym, kto tak naprawdę może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Nie tylko pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę mają taką możliwość, ale również ci, którzy posiadają jedynie umowę zlecenie. Muszą oni jednak odprowadzać składki chorobowe. Warunkiem koniecznym jest również staż pracy wynoszący minimum dziewięćdziesiąt dni. To dotyczy również osób zatrudnionych w województwie pomorskim.

Pracownik może być nieustannie na zwolnieniu chorobowym przez sto osiemdziesiąt dwa dni, kiedy jego stan zdrowia jest zły, bądź na przykład miał kontuzję. Pracownice w ciąży, czy też osoby chore na gruźlicę mogą przebywać na takowym zwolnieniu przez dwieście siedemdziesiąt dni. Istotne jest to, aby o zwolnieniu z powodu choroby powiadomić swojego pracodawcę jak najszybciej.

Na dostarczenie do zakładu pracy, odpowiedniego zaświadczenia, pracownik ma jedynie siedem dni. Jeśli nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, powinien przekazać komuś zwolnienie, aby ten zaniósł je do zakładu pracy w jak najszybszym terminie. Jeśli chora osoba, po tak długim zwolnieniu lekarskim, nie jest w stanie wrócić do pracy i wykonywać swojego zawodu, może zdecydować się na skorzystanie ze świadczeń rehabilitacyjnych.

Na jak wysokie wynagrodzenie może liczyć pracownik na zwolnieniu lekarskim? W przypadku kontuzji, czy też chorób zakaźnych pracownik może otrzymać osiemdziesiąt procent podstawy wypłaty. Natomiast kiedy przebywa on w szpitalu, otrzyma jedynie siedemdziesiąt procent swojego wynagrodzenia. Jest to związane z tym, że przebywając w szpitalu można odliczyć konieczność robienia zakupów itp. Kobiety w ciąży otrzymują sto procent wynagrodzenia, a osoby niezdolne do pracy, kiedy owa niezdolność jest wywołana badaniami i zabiegami związanymi z dawstwem organów, komórek i tkanek – również mogą liczyć na pełne wynagrodzenie.

Informacje o autorze

Sebastian

Napisz komentarz